- Dňa 08.06.2023Kristus nám zanecháva seba v Eucharistri. Po sviatku najsv. Trojice slávime druhé veľké tajomstvo viery katolíckej: Najsv. Sviatosť Oltárnu. V tejto sviatosti postavil Kristus pomník svojej nekonečnej lásky k nám. Stal sa nám obetou, nadprirodzeným pokrmom a ostáva medzi nami sviatostným spôsobom. Pri sv. obete obdivujeme toto vznešené tajomstvo a potom vyjdeme do sveta hlásať slávu eucharistického Spasiteľa. Procesia je triumfálnym pochodom Eucharistie. Štyri zastávky so Štyrmi evanjeliami znázorňujú štyri strany sveta, teda celý svet. Svet sa mu klania a Spasiteľ ho požehnáva. Deň ustanovenia tejto sviatosti je Zelený štvrtok. Cirkev však chce toto tajomstvo osláviť aj v oddanej radosti, a preto mu venuje deň na začiatku leta, keď sa príroda úplne rozvinula a poskytuje nádherný rámec slávnosti. Sviatok zaviedol pápež Urban IV. roku 1252 pre celú Cirkev po videní sv. Juliany z Lutychu. Procesia sa ujímala od roku 1279. Text sv. omše i ofícia sostavil sv. Tomáš Akvinský, cirkevný učiteľ a básnik, ktorý sa vyznačoval mimoriadnou úctou k najsv. Sviatosti Oltárnej. Sv. omša prízvukuje Eucharistiu ako nadprirodzený pokrm, procesia oslavuje Kristovu prítomnosť v Eucharistii. Boh sa postaral o pokrm svojho ľudu v púšti, podobne sa postaral aj o náš duchovný pokrm v púšti života zemského (intr.). Eucharistia je pamiatkou Kristovho umučenia, teda obetou (orácia, lekcia) a naším pokrmom (evanj.). Medzi lekciou a evanjeliom spievame nádhernú sekvenciu Lauda Sion, v ktorej liturgia rozoberá celú náuku o Eucharistii. Sekvencia je interpretáciou predchádzajúceho verša: „Moje telo je opravdivý pokrm a moja krv je opravdivý nápoj.“ S Eucharistiou úzko súvisí kňazský úrad, na ktorom máme aj my, kresťania, podiel (všeobecné kňažstvo - ofert.). V svojom kruhu vítame eucharistického Spasiteľa, ktorý sa obetuje za nás pod posv. spôsobmi. Zasadáme za sviatočný stôl Kristov pri sv. prijímaní (kom.), ktoré nám predobrazuje večné požívanie Krista v nebi (postkom.).
- Dňa 09.06.2023Kategórie: Proprium de sanctis, JúnBratská láska do smrti. - Pôvodom boli Rimania; za Diokleciána okolo roku 303 pretrpeli mučeníctvo v Ríme pri nomentánskej ceste. Pochovaní boli najprv v Mentane (Taliansko), potom ich ostatky preniesli do kostola sv. Štefana na Caeliu v Ríme.
- Dňa 10.06.2023Kategórie: Proprium de sanctis, JúnPríklad dobrej matky. - Škótska kráľovná, ktorá nábožnosťou a láskou stala sa dobrou matkou vlastnej rodiny a celej krajiny. Zomrela r. 1093. Najväčšiu časť jej relikvií opatrujú v kláštore Eskoriál (pohrebné miesto španielskych kráľov).
- Dňa 10.06.2023Kategórie: Proprium de temporeAk na sobotu - okrem Veľkého pôstu - pripadne sviatok jednoduchý alebo obyčajná féria, Cirkev takúto sobotu venuje úcte Panny Márie. Tieto sobotné omše majú vlastné formuláre podľa jednotlivých období roka. Možno ich použiť, každú vo svojom období, ako súkromné votívne omše v iné dni, ak rubriky dovoľujú slúženie takých omší.
- Dňa 11.06.2023Kristus nás pozýva na hostinu. - Táto nedeľa je ešte úplne v myšlienkovom ovzduší sviatku Božieho Tela. Sme shromaždení v svadobnej sieni Cirkvi, v kostole, a berieme účasť na „veľkej hostine“ Tela a Krvi Kristovej. Sv. Eucharistia je nám ochranou v púšti tohto života (intr.), je sviatosťou lásky (lekcia) a nadprirodzeným pokrmom, zárukou večných radosti (evanj.). Pri ofertóriu prosíme Krista, aby prišiel k nám v tejto obete a svojim pokrmom nás zachránil (ofert.). Po účasti na veľkej hostine mu ďakujeme (kom.).
- Dňa 11.06.2023Kategórie: Proprium de sanctis, JúnMilosť apoštolského ducha. - Bol spoločníkom sv. Pavla, neskôr šíril kresťanstvo vo svojom rodisku na ostrove Cyprus, kde podľa kresťanskej tradície zomrel mučeníckou smrťou. Jeho ostatky údajne našli r. 488 v Salamíne. Pre jeho neúnavnú prácu na rozširovaní Cirkvi dostal titul apoštola. Jeho meno obsahuje aj omšový kánon (po konsekrácii).
- Dňa 12.06.2023Kategórie: Proprium de sanctis, JúnBlahoslavení pokojamilovní. - Vychovali ho v benediktínskom kláštore sv. Fakunda v Sahagúne (Španielsko), stal sa členom augustiniánskej rehole, kde sa venoval hlásaniu evanjelia a dušpastierstvu. Od Boha dostal dar udobrovať nepriateľov. Zomrel r. 1479 v Salamanke (Španielsko); tu je i pochovaný.
- Dňa 12.06.2023Kategórie: Proprium de sanctis, JúnSv. Bazilides a spoločníci, vojaci, umreli za Krista mečom kata asi r. 303.
- Dňa 14.06.2023Kategórie: Proprium de sanctis, JúnNa krídlach modlitby k Bohu! - Z lásky k Bohu opustil svojich (evanj.) a utiahol sa do púšte. Neskôr stal sa biskupom cezarejským v Kapadócii (v Malej Ázii), mužne bojoval za práva Cirkvi. Je patriarchom východného mníšstva, jeho pravidlá platia podnes pre východné kláštory. Patrí medzi najväčších cirkevných otcov Východu, ktorý má veľké zásluhy aj na poli liturgickom. Zomrel r. jan. 379 v Cezarei (dnes je výročie jeho biskupskej vysviacky), pochovaný je v svojom biskupskom sídle.
- Dňa 15.06.2023Kategórie: Proprium de sanctis, JúnPoníženosť je základom všetkých čností. - Víta, syna popredného pohana na Sicílii, kresťansky vychoval a pokrstil jeho učiteľ Modestus s manželkou Krescenciou, pestúnkou Vítovou. Všetci traja zomreli spolu za Krista asi r. 305. Pochovaní boli pôvodne v Ríme. Relikvie sv. Víta dostaly sa na rozličné miesta. Jeho rameno priniesol sv. Václav do Prahy, kde postavili na jeho česť chrám sv. Víta. Karol IV. získal celé jeho telo. Sv. Vít je jeden zo štrnástich sv. pomocníkov. Vzývajú ho proti ohňu a blesku.
- Dňa 16.06.2023Božské Srdce, prameň lásky a milosti. Kult Božského Srdca vyplýva prirodzene z kultu Eucharistie. Základy tohto kultu sú uložené v Písme svätom. Svätí kresťanského staroveku (Augustín) alebo stredoveku (Bernard, Gertnida, Mechtilda) a nového veku (Ján Eudes a najmä Margita Alacoque) budujú tento kult. Pius XI. r. 1938 schválil terajší omšový formulár a sviatok povýšil na hodnosť, akú majú Vianoce a Nanebevstúpenie Pána. Kristus nám dokázal svoju nekonečnú lásku smrťou na Kríži a ustanovením najsv. Sviatosti Oltárnej (intr.). V Srdci Kristovom máme nevyčerpateľný prameň milosti (orácia) a ako údy tela Kristovho účastní sme na tomto bohatstve (lekcia). Na Kríži otvára Bohočlovek svoje srdce ako prameň spasenia (evanj.). Očakávajúc obetu tohto Srdca, chápeme jeho ponosu a chceme mu dať náhradu (ofert.). Cez kánon stojíme pod Krížom, pozeráme na otvorené Srdce Ježišovo v duchu Matky, Jána a nábožných žien. Pri sv. prijímaní čerpáme z otvoreného Srdca bohatstvo milosti (kom.).
- Dňa 17.06.2023Kategórie: Proprium de sanctis, JúnPlné meno tohto svätca bolo Gregor Ján Gašpar (tal. Gregorio Giovanni Gaspare) Barbarigo. Narodil sa v Benátkach 16. septembra 1625 v zámožnej rodine ako najstarší zo štyroch detí. Mladý Gregor bol nábožný ako jeho otec, ale nemal v úmysle byť kňazom. Podobne ako jeho otec aj on sa denne modlieval akýsi skrátený breviár - "Malé hodinky Panny Márie". Pri takejto modlitbe ho raz videl a obdivoval v kolínskom dóme pápežský nuncius Fabio Chigi (č. Kidži) a neskôr sa vďaka nemu Barbarigo stal kňazom. V r. 1655 stal Fabio Chigi pápežom s menom Alexander VII., a Barbarigo sa stal úradníkom rímskej kúrie a pápežským prelátom. Niekedy v máji alebo v júni 1657 ho pápež vymenoval za biskupa diecézy Bergamo v severnom Taliansku, neskôr v Padove. Pápež Inocent XI. si ho ponechal tri a pol roka v Ríme (od júla 1676 do februára 1680). Vymenoval ho za vizitátora mužských a ženských kláštorov, za člena rímskych kongregácií koncilu, šírenia viery a iných. Kardinál Gregor Ján Gašpar Barbarigo zomrel 18. júna 1697 vo veku 72 rokov. Pochovali ho v biskupskej krypte v Padove. Pápež Klement XIII. ho v júli 1761 vyhlásil za blahoslaveného a pápež Ján XXIII. v máji 1960 za svätého. Jeho sviatok stanovil na 17. júna.
- Dňa 17.06.2023Kategórie: Proprium de temporeAk na sobotu - okrem Veľkého pôstu - pripadne sviatok jednoduchý alebo obyčajná féria, Cirkev takúto sobotu venuje úcte Panny Márie. Tieto sobotné omše majú vlastné formuláre podľa jednotlivých období roka. Možno ich použiť, každú vo svojom období, ako súkromné votívne omše v iné dni, ak rubriky dovoľujú slúženie takých omší.
- Dňa 18.06.2023Kristus zachraňuje hriešnikov. - Ako poblúdilé ovce dobrého Pastiera, Krista, cítime svoju duchovnú biedu a voláme po záchrane (intr.). Sme vystavení osídlam diablovým (lekcia), iba dobrý Pastier nás môže zachrániť (evanj.). S dôverou ho očakávame (ofert.), prežívame jeho obetu za smierenie naše a jeho prítomnosť medzi nami. Po nájdení stratenej ovce aj on pripraví radostnú hostinu, že sme sa vrátili k Bohu (kom.).
- Dňa 18.06.2023Kategórie: Proprium de sanctis, JúnBuď harfou Ducha Svätého! - Narodil sa v Nisibis (Mezopotámia) okolo r. 306. Ako učiteľ, kazateľ a básnik zanechal početné spisy. Najvýznamnejšie sú jeho náboženské hymny, za ktoré dostal titul „harfy Ducha Svätého“. Benedikt XV. r. 1920 mu priznal hodnosť učiteľa Cirkvi. Zomrel 9. júna 373 pri Edesse; tam je aj jeho hrob.
- Dňa 18.06.2023Kategórie: Proprium de sanctis, JúnSv. Markus a Marceliánus, bratia a diakoni, boli umučení za Diokleciána asi v r. 304. Pochovaní boli najprv v Kalistových katakombách, od 9. storočia ich telá sú uložené v chráme sv. Kozmu a Damiána v Ríme.
- Dňa 19.06.2023Kategórie: Proprium de sanctis, JúnSv. Gerváz a Protáz, synovia sv. Vitála (sviatok 4. nov.) a sv. Valérie. Umučení boli v Miláne okolo r. 170. Sv. Ambróz na vlastnú žiadosť bol pochovaný k týmto sv. mučeníkom. Ich relikvie boly znova objavené r. 1864.
- Dňa 19.06.2023Kategórie: Proprium de sanctis, JúnBlažená smrť v objatí Pána. - Pochádzala z Florencie. Z jej podnetu vznikla ženská rehoľa servitov (mantelátok), v ktorej naša svätica bola prvou predstavenou. Pred smrťou dostala tú milosť, že pre chorobu prijala hostiu nie ústami, ale priložili jej ju na prsia, a tak ju požila. Zomrela r. 1341; pochovali ju v kostole servitov vo Florencii.
- Dňa 20.06.2023Kategórie: Proprium de sanctis, JúnObsiahol nevädnúci veniec slávy. - Ako skalopevný kormidelník Cirkvi (535-540) nechcel potvrdiť monofyzitského patriarchu Antima, preto na rozkaz cisárovnej Theodóry jej vodca Belizár vyhnal ho najprv do Malej Ázie, potom na ostrov Palmáriu (scv. Talian.). Tu zomrel a tu bol aj pochovaný r. 540.
- Dňa 21.06.2023Kategórie: Proprium de sanctis, JúnAnjel v ľudskom tele. - Narodil sa r. 1568 v Casliglione pri Mantue z grófskej rodiny. Od malička vyznačoval sa láskou k čistote, modlitbe a kajúcnosti (orácia). R. 1585 vstúpil v Ríme do Spoločnosti Ježišovej, kde v dvadsiatom treťom roku života stal sa obeťou morovej nákazy, keď opatroval chorých (1591). Tento „anjelský mladík“ je patrónom mládeže. Pochovaný je v Ríme v kostole sv. Ignáca, v krížovej lodi v kaplnke, zasvätenej jemu. Omša vychvaľuje jeho anjelskú čistotu (intr.), chránenie sa každého hriechu (lekcia) a lásku k bližnému, ktorej sa stal obeťou (ev.). Svojím svätým životom si zaslúžil, aby bol obyvateľom nebeskej svätyne (ofert.); časté požívanie anjelského pokrmu urobilo ho podobným anjelom (kom.).
Zobrazených 20 z celkového počtu 4232 udalostí
Načítať viac4232101events7d78c8fa90a5f0c3b27a811adfb611bc