Zrušiť filter
- Dňa 30.04.2019Kategórie: Proprium de sanctis, AprílKráčala Ženíchovi v ústrety. - Pochádzala zo Sieny (nar. 1347). Ešte v detskom veku sľúbila Ježišovi večnú panenskú čistotu. V tretej reholi sv. Dominika viedla kajúci život, bohatý na zázraky. Bola radkyňou cirkevných i svetských hodnostárov, aj samých pápežov. Predovšetkým jej treba pripísať zásluhy o návrat pápežov z Avignonu do Ríma. Dostala dar sv. rán Kristových. Zomrela tridsaťtriročná (r. 1380) a pochovaná je v Ríme v dominikánskom kostole S. Maria sopra Minerva.
- Dňa 12.05.2019Kategórie: Proprium de sanctis, MájSvojim vyznaním oslávili Krista. - Sv. Flávia Domitila, príbuzná cisára Domiciána, podstúpila mučenícku smrť za vieru a za panenstvo okolo r. 98. - Sv. Nereus a Achileus, pretoriánski vojaci a údajne sluhovia Domitily, boli sťatí v Taracíne v spojitosti so sv. Domitilou. - Sv. Pankrác, popredný Frýg, ako štrnásťročný chlapec krvou spečatil vernosť ku Kristovi v Ríme za Diokleciána asi v r. 304. Jeho kostol na starom cintoríne Oktavily pri Aureliánskej ceste (na Janikule za Tiberom, von z mesta za starými rímskymi hradbami) vypína sa nad jeho niekdajším hrobom. V ňom slávi liturgia štáciu na Bielu nedeľu. Žiaľ, relikvie mladého mučeníka, ktorého starí kresťania vzývali ako patróna vernosti prísahy, od roku 1789 nejestvujú.
- Dňa 19.05.2019Kategórie: Proprium de sanctis, MájSv. Pudenciána, sestra sv. Praxedy (sviatok 21. júla) a údajne dcéra senátora Pudensa, má veľké zásluhy na rozšírení kresťanstva v Ríme. Pochovaná bola najprv v hrobe svojho otca Pudensa v katakombách Priscily. V Ríme má slávny štáciový chrám (v utorok tretieho týždňa Veľkého pôstu).
- Dňa 29.05.2019Kategórie: Proprium de sanctis, MájTrpieť, nie zomrieť! - Narodila sa vo Florencii r. 1566 z poprednej rodiny. Vstúpila do kláštora tamojších karmelitánok, kde žila tvrdým, Kristovi celkom oddaným životom a venovala sa službe bližných. Zomrela r. 1607, pochovali ju v kostole kláštora, v ktorom žila.
- Dňa 31.05.2019Kategórie: Proprium de sanctis, MájTento sviatok zaviedol dňa 11. októbra 1954 pápež Pius XII. svojou encyklikou Ad Coeli Reginam. Zároveň pápež nariadil, aby bolo v tento deň každoročne obnovené zasvätenie Nepoškvrnenému srdcu Panny Márie. Napísal: „Účelom tohto sviatku je, aby všetci poznali ešte zreteľnejšie a ešte zbožnejšie ctili si milosrdnú a materskú majestátnosť tej, ktorá nosila Boha pod srdcom.“
- Dňa 31.05.2019Kategórie: Proprium de sanctis, MájSv. Petronila po mnohých utrpeniach zomrela ticho v Pánu na konci prvého storočia; pochovali ju blízko hrobu sv. Petra vo Vatikáne.
- Dňa 01.06.2019Kategórie: Proprium de sanctis, JúnŽila anjelským životom. - Pochádzala z Desenzano (pri jazere Garda v severnom Taliansku), narodila sa r. 1474. V Brescii založila rehoľu uršu-líniek pre výchovu dievčat. Boh ju vyznačoval mimoriadnymi milosťami. Umrela r. 1540 a pochovaná je v Brescii v kostole sv. Afry.
- Dňa 19.06.2019Kategórie: Proprium de sanctis, JúnBlažená smrť v objatí Pána. - Pochádzala z Florencie. Z jej podnetu vznikla ženská rehoľa servitov (mantelátok), v ktorej naša svätica bola prvou predstavenou. Pred smrťou dostala tú milosť, že pre chorobu prijala hostiu nie ústami, ale priložili jej ju na prsia, a tak ju požila. Zomrela r. 1341; pochovali ju v kostole servitov vo Florencii.
- Dňa 07.07.2019Sv. Kunigunda sa pravdepodobne narodila okolo r. 978. Keď mala Kunigunda približne dvadsať rokov, vydala sa za bavorského vojvodu Henricha, ktorý bol roku 1002 v Mohuči korunovaný za nemeckého kráľa. O mesiac neskôr korunovali za kráľovnú aj Kunigundu. Roku 1014 sa Henrich stal aj rímskym cisárom. Cisársku korunu získal v Ríme z rúk pápeža. O ich manželstve sa viedli hlavne na začiatku 20. storočia mnohé polemiky. V niektorých historických textoch, na ktorých je aj pečať pápeža Inocenta III., sa hovorí o panenskom sľube, ktorý údajne Henrich s Kunigundou zložili. Ich manželstvo sa označuje ako „manželstvo sv. Jozefa“. Na základe týchto historických dokumentov bol Kunigunde pripísaný titul „panna“. Podľa iných moderných autorov však toto označenie nekorenšponduje s údajmi, ktoré zaznamenali súčasníci Henricha a Kunigundy. Podľa nich to bolo asi tak, že cisár Henrich zistil, že manželka je neplodná. Nemecké manželské právo, ktoré bolo trpené Rímom, vtedy umožňovalo v takýchto prípadoch prepustiť manželku. No cisár nechcel použiť toto právo. Dal prednosť spoločnému životu s nábožnou manželkou, i keď bez potomstva. Zrejme na základe toho, že obaja žili veľmi pekne a bez detí, vznikla legenda o sľube čistoty. V roku 1007 Kunigunda s pomocou cisára dala postaviť dóm v Bambergu na severe Bavorska a v roku 1017 benediktínsky kláštor v Kaufungene v Dolnom Hesensku. V roku 1024 Henrich zomrel. Kunigunda túžila utiahnuť sa do kláštora. Na prvé výročie jeho smrti – roku 1025 – sa konala posviacka chrámu v kláštore v Kaufungene. Cisárovná pozvala mnohých biskupov, dvoranov a rytierov krajiny na túto slávnosť. Tam na úžas všetkých po evanjeliu v plnom lesku drahocenných šiat pristúpila k oltáru. Drahocenný plášť si vyzliekla a obliekla sa do čierneho rehoľného rúcha. Dala si ostrihať vlasy a biskup jej zahalil hlavu závojom. Zomrela 3. marca 1033. Podľa svojho želania ju pochovali v chudobných šatách vedľa jej manžela Henricha v katedrále v Bambergu. Za svätú bola vyhlásená roku 1200. Aj Henricha si uctievame ako svätého.
- Dňa 10.07.2019Kategórie: Proprium de sanctis, JúlBohatá žatva mučeníctva. - Sedem bratov, synov sv. Felicity, mučenice (spomienka 23. nov.), podstúpilo hrdinskú smrť za Krista (asi r. 162) podľa vzoru starozákonných Machabejcov. Onedlho ich nasledovala aj matka. Pochovaní boli na rozličných cimetériách: Silána s matkou uložili v 8. storočí v chráme sv. Zuzany v Ríme; tam odpočívajú aj dnes. Telo Alexandra dostalo sa do opátskeho chrámu vo Farfe. Sv. Rufína a Sekunda, popredné rímske panny, staly sa obeťou viery a panenskej čistoty r. 357. Ich telá od 12. stor. odpočívajú v lateránskej bazilike. Omšové texty oslavujú spoločne synov a matku (intr.), obdivujú jej hrdinskosť (lekcia), jej synovia stali sa bratmi Kristovými, lebo splnili vôľu Otca nebeského (evanj., kom.); zlosť nepriateľov Kristových síce zabila ich telo, ale neuškodila duši (ofert.).
- Dňa 21.07.2019Kategórie: Proprium de sanctis, JúlOchotná služba bližným. - Bola údajne dcérou senátora Pudensa a sestrou sv. Pudenciány. S veľkou láskou slúžila núdznym a mučeníkom. Zomrela v druhom storočí a bola pochovaná v katakombách Priscily pri svojej sestre sv. Pudenciáne. Pápež Paschál I. (817-34) dal preniesť jej ostatky s mnohými inými do kostola, ktorý bol jej zasvätený.
- Dňa 24.07.2019Kategórie: Proprium de sanctis, JúlÚrodná oliva v dome Pánovom (sv. Jakub ap.). - Sv. Kristína zomrela smrťou mučeníckou okolo r. 300 za cisára Diokleciána v Bolsene preto, lebo zlámala zlaté a strieborné modly svojho otca a drahý kov rozdala chudobným. Jej hrob je v Palerme (na Sicílii).
- Dňa 29.07.2019Kategórie: Proprium de sanctis, JúlBedlivá o časné veci, dala prednosť večným. - Sestra Lazára a Márie z Betánie; ona pohostila Spasiteľa s prehnanou bedlivosťou. Napomenutie Spasiteľovo, že len jedno je potrebné, vzala si k srdcu a odvtedy venovala sa viac večným veciam. O jej ďalšom živote nevieme nič určitého.
- Dňa 10.11.2019Kategórie: Proprium de sanctis, NovemberSv. Tryfon a Respícius. Umreli ako mučeníci v Nicei r. 250. - Sv. Nymfa, panna, umrela v 4. storočí ako mučenica v Palerme. Relikvie všetkých troch mučeníkov uložili v rímskom štáciovom chráme sv. Tryfona (štácia v sobotu po Popolcovej strede). Keď sa však Stádový chrám sv. Tryfona rozpadol, relikvie všetkých preniesli do blízkeho chrámu sv. Augustína; od tých čias tu sa vykonáva aj štácia.
- Dňa 16.11.2019Kategórie: Proprium de sanctis, NovemberSvätí sú príbytkom Božím (or.). - Zasvätila sa Bohu v benediktínskom opátstve v Helfte (Nemecko). Boh ju vyznačil mnohými zjaveniami, ktoré opísala v diele „Legatus divinae pietatis“ (Vyslanec Božskej lásky), je najkrajším ovocím stredovekej mystiky. Umrela dňa 17. nov. 1302 (1311) a pochovaná je v Helfte v Durinsku.
- Dňa 22.11.2019Kategórie: Proprium de sanctis, NovemberNevesta Kristova spieva svojmu Ženíchovi. - Kresťanská panna z poprednej rímskej rodiny. Svojho pohanského ženícha Valeriána a jeho brata Tiburcia získala Kristovi, ktorí spolu s ňou obsiahli palmu mučeníctva okolo r. 330 za Alexandra Severa. V Ríme požívala veľkú úctu, jej meno sa dostalo aj do omšového kánona (Nobis quoque). Pôvodne ju pochovali v Kalistových katakombách v tzv. kaplnke sv. Cecílie. Teraz leží vo vlastnom chráme za Tiberom. R. 1599 otvorili jej hrob a telo našli neporušené. Sochár Maderna vykresal z mramora vernú kópiu jej ležiaceho tela.
- Dňa 02.12.2019Kategórie: Proprium de sanctis, DecemberPotomok rodiny mučeníckej. - Všetci členovia jej rodiny zomreli mučeníckou smrťou. Ani ju nemohla zviesť k odpadlíctvu hriešna žena, ktorej ju odovzdali do opatery. Za panovania Juliána Odpadlíka zbičovali ju na smrť (363). Pápež Simplicius vystavil o sto rokov neskôr nad jej rodinným domom kostol, v ktorom podnes odpočívajú jej pozostatky.
- Dňa 04.12.2019Kategórie: Proprium de sanctis, DecemberSv. Barbora bola dcérou bohatého obchodníka v Nikomédii a s radosťou obcovala svoj mladý život za Krista r. 306. Patrí k štrnástim sv. pomocníkom a je patrónkou baníkov a delostrelcov, pomocnicou v nebezpečenstve ohňa a patrónkou dobrej smrti. Jej hrob je v Piazenze, podľa iných v Kyjeve.
- Dňa 18.01.2020Kategórie: Proprium de sanctis, JanuárPriska, panna a mučenica, ako trinásťročná podstúpila mučenícku smrť v r. 45 za cisára Klaudia. Podľa tradície sám sv. Peter ju pokrstil.
- Dňa 21.01.2020Kategórie: Proprium de sanctis, JanuárVerná nevesta Kristova. - Odoprela manželstvo s popredným pohanom, lebo sa zasnúbila Ženíchovi Kristovi. Po mnohých skúškach a mukách, v ktorých podivne vytrvala pri svojom predsavzatí, prijala korunu mučeníctva sťatím hlavy na zač. 4. stor. v Ríme. Pochovaná je vo vlastnom kostole, ktorý cisár Konštantín Veľký vystavil na žiadosť svojej dcéry Konštantíny. Každý rok v tento deň vo sv. omši v čase ,,Agnus Dei“ svätia v tomto chráme dva baránky, z ktorých vlny vyhotovúvajú arcibiskupské paliá. Aj my obdivujeme silu sv. panny a mučenice (intr., lekcia). Sv. Agnesa so svietiacou lampou čakala svojho Ženícha a prišla s ním na nebeskú svadbu (evanj., kom.).
Zobrazených 20 z celkového počtu 290 udalostí
Načítať viac 290 210 events7b9d3457502bdce224a4a9ab131bbd3e