- Dňa 28.01.2023Kategórie: Proprium de sanctis, JanuárVýkupca zajatých. - Pochádzal z južného Francúzska. So sv. Rajmundom (sviatok 23. jan.) založil rehoľu Panny Márie na vykupovanie zajatcov. Zomrel v Barcelone 25. dec. 1256. Tu je aj jeho telo.
- Dňa 29.01.2023Kategórie: Proprium de sanctis, JanuárBiskup dobrotivého srdca. - Narodil sa v Annecy (scv. Francúzsko). Ako ženevský biskup horlivo pracoval na obrátení Švajčiarskych kalvínov. So sv. Františkou de Chantal (sviatok 21. aug.) založil preslávnu ženskú rehoľu Navštívenia, z ktorej pochádzajú svätice: sv. Margita Alacoque a sv. Bernadeta Soubirous. Pre jeho hlboké asketické spisy Cirkev mu priznala titul učiteľa Cirkvi. Umrel 28. dec. 1622. Dnes je výročitý deň prenesenia jeho tela do kostola Navštívenia v Annecy (1623); jeho ostatky stratily sa v časoch francúzskej revolúcie.
- Dňa 30.01.2023Kategórie: Proprium de sanctis, JanuárSme členmi Kristovej rodiny. - Pochádzala z poprednej rímskej rodiny, ale vyvolila si Kristovu rodinu a stala sa kresťankou. Svoj rodinný majetok rozdelila chudobným. Zomrela mučeníckou smrťou okolo roku 226. Jej ostatky objavili za pápeža Urbana VIII. roku 1634 a uložili v jej vlastnom kostole pri rímskom Fóre
- Dňa 31.01.2023Kategórie: Proprium de sanctis, JanuárStarosť o budúce generácie Cirkvi. - Cítil povolanie viesť mládež. Roku 1841 vysvätili ho za kňaza. Ihneď začal svoj apoštolát medzi mužskou mládežou tzv. oratóriami. Pre tento apoštolát založil kongregáciu saleziánov a pre dievčatá kongregáciu sestier P. M. Pomocnice kresťanov. Umrel 31. jan.
- Dňa 01.02.2023Kategórie: Proprium de sanctis, FebruárKristova pšenica, pomletá mlynom mučeníctva. - Bol učeníkom sv. Jána apoštola a biskupom antiochénskym v Sýrii. Za Trajánovho prenasledovania odsúdili ho na smrť a v rímskom amfiteátri hodili levom. Na svojej poslednej ceste do Ríma napísal sedem povzbudzujúcich listov pre kresťanov rozličných miest; z jedného je aj text dnešnej komúnie. Umrel v rímskom Koloseu medzi rokam110-118. Pochovaný je v Antiochii. Sv. omša vychvaľuje hrdinskú stálosť mučeníka, ktorou túžil zomrieť pre Krista, aby sa zrodil pre nový život (evanj.).
- Dňa 04.02.2023Kategórie: Proprium de sanctis, FebruárZáchranca poblúdilých duší. - Ako mladík zo vznešeného rodu najprv mravne poblúdil, ale čoskoro sa spamätal a vstúpil do rehole karmelitánskej, kam ho matka bola prisľúbila. Vyznačoval sa obracaním poblúdilých duší. Ako biskup požehnane pôsobil vo Fiesole (Taliansko). Hrob má u karmelitánov vo Florencii.
- Dňa 05.02.2023Kategórie: Proprium de sanctis, FebruárNaša duša má byť Agatou (dobrou). - Po sviatku sv. Cecílie v novembri, sv. Lucie (svetlá) v decembri a sv. Agnesy (Čistá) v januári nasleduje vo febru-ári deň sv. Agáty (dobrá). Sv. panna a mučenica bola najvyšším ideálom svätosti u prvotných kresťanov. Preto aj omšový kánon obsahuje ich mená. I sv. Agata pretrpela za Krista vyberané muky. Zmučenú uzdravil sv. Peter apoštol. Po nových utrpeniach zomrela v žalári v Katánii (na Sicílii) okolo roku 350. Jej závoj zachránil Katáncov od nebezpečenstva lávy, a preto ju aj dnes vzývajú ako ochrankyňu pred požiarom. Jej hrobom honosí sa dóm v Katánii. Sv. omša prezrádza radosť Cirkvi (intr.) nad stálosťou telesne slabej panny (lekcia). Pán sobral si svoju nevestu na nebeskú svadbu (evanj.).
- Dňa 06.02.2023Kategórie: Proprium de sanctis, FebruárŽime nábožne a spravodlivo. - Bol učeníkom sv. Pavla, svojho majstra sprevádzal na rozličných cestách. Konečne ho apoštol ustanovil biskupom na ostrove Kréte. Tento úrad Titus verne vykonával až do svojej smrti na konci prvého storočia. Jeho hrob je v jeho biskupskom sídle, Gostyne na Kréte.
- Dňa 07.02.2023Kategórie: Proprium de sanctis, FebruárRadostné pokánie. - Pochádzal z Raveny. Ako mladík utiahol sa do samoty a konal prísne pokánie. Jeho pokánie vyznačovalo sa duchovnou radosťou. S niekoľko mladíkmi, ktorí ho vyhľadali, žil za istý čas podľa rehole sv. Benedikta. Neskôr založil prísnu pustovnícku rehoľu kamaldulov, ktorá sa podobá reholi kartuziánskej. Jeho hrob uctievajú v kláštore sv. Blažeja vo Fabriáne (pri Ancone v Taliansku).
- Dňa 08.02.2023Kategórie: Proprium de sanctis, FebruárSloboda tela i duše. - Pochádzal zo šľachtickej rodiny vo Francúzsku. Po istom videní založil spolu so sv. Félixom z Valois (sviatok 20. nov.) rehoľu najsv. Trojice (trinitárov) na vykupovanie zajatých kresťanov. Zomrel 17. dec. 1213. Pochovaný je v Madride.
- Dňa 09.02.2023Kategórie: Proprium de sanctis, FebruárObranca Materstva Božieho. - Ako biskup alexandrinský na sneme efezskom roku 431 horlivo obraňoval náuku o Materstve Božom proti nestoriánom. Zomrel roku 444 v Alexandrii.
- Dňa 10.02.2023Kategórie: Proprium de sanctis, FebruárJej duša podobala sa holubici. - Bola sestrou sv. Benedikta a blízko Monte Cassina viedla kláštor panien, zasvätených Bohu. Sv. Benedikt vo chvíli smrti videl jej dušu, ako odchádza do neba ako biela holubica. Zomrela okolo roku 547. Pochovaná je so sv. Benediktom v bazilike na Monte Cassino. Kristova nevesta. - Typ Kristovej nevesty, ktorý ovláda túto omšu, je obrazom Cirkvi, ale i duše kresťanskej. Nevesta Kristova miluje spravodlivosť a nenávidí hriech, jej život zaváňa príjemnou vôňou svätosti a čistoty (intr.). Zasnúbená je Kristovi (lekcia). Celý život jej uplynul v očakávaní príchodu Božského ženícha. Očakávala ho s kahančekom lásky v nepretržitom bdení, kým sa s ním nestretla v okamihu smrti; vtedy ju Kristus pojal na svoju nebeskú svadbu (evanj.). Vo sv. obete obetuje sa Cirkev spolu so sv. pannou a obetuje aj nás (ofert.). V okamihu premenenia i my zažívame blažené stretnutie s Kristom, ktorý nám dáva okúsiť sladkosť svojej nebeskej hostiny (kom.). V tejto omši sa duša naša cíti Kristovou nevestou a podľa príkladu sv. panny vžíva sa do najvnútornejšieho spojenia s Božským Ženíchom najmä pri sv. prijímaní.
- Dňa 11.02.2023Kategórie: Proprium de sanctis, FebruárŽena, oblečená do slnka a s mesiacom pod nohami. - Je to sviatok lurdskej Panny Márie, ustanovený na pamiatku jej prvého zjavenia dňa 11. febr. 1858. Pius X. ho predpísal pre celú Cirkev (roku 1907). Sv. omša oslavuje Nepoškvrnenú Pannu ako „sväté mesto“ (intr.), ako ženu, oblečenú do slnka a ožiarenú hviezdami (lekc.). Ako Matku pozdravuje ju slovami anjela (ev. ofert.).
- Dňa 12.02.2023Kategórie: Proprium de sanctis, FebruárBratský život v Kristovi. - Sú to občania mesta Florencie, ktorí si vytýčili kajúcny život a prežívanie bolestí Matky Božej. Z detských úst dostalo sa im názvu „Sluhovia Máriini“. Materský kláštor založili na vrchu Senario (Taliansko). Tu skončili život v 13. storočí a tu sú aj pochovaní. Sv. omša vychvaľuje ich obetavý kajúci život (evanj.,ofert.); ich príklad bude svietiť budúcim pokoleniam (lekc.).
- Dňa 23.02.2023Kategórie: Proprium de sanctis, FebruárStráž svoj jazyk! - Najprv bol kamaldulským mníchom, potom biskupom v Ostii a kardinálom. Spolupracoval s pápežom Gregorom VII. (sviatok 25. mája) na zreformovaní cirkevnej disciplíny. Na konci života složil hodnosti a zomrel ako jednoduchý mních roku 1072. Pochovaný je v cisterciátskom kláštore vo Faénze (Taliansko).
- Dňa 23.02.2023Kategórie: Proprium de tempore, De tempore quadragesimaliCirkev sa primlúva za svoje dietky, pripojme sa k nej. - V svojom veľkopôstnom boji odporúčame sa do ochrany kresťanského bojovníka sv. Juraja, ktorý premohol pekelného draka. Modlitba bojujúcej Cirkvi za svoje dietky (intr.) bude mať taký účinok ako modlitba kráľa Ezechiáša (lekc.) a prihovorenie rímskeho stotníka (evanj.). Predobrazom kresťanského bojovníka Juraja je starozákonný Ezechiáš a novozákonný vojak. Tieto tri postavy sa predstavujú v dnešnej liturgii. Sú nám vzorom boja a modlitby, plnej dôvery.
- Dňa 24.02.2023Kategórie: Proprium de tempore, De tempore quadragesimaliNáš pôst majú sprevádzať skutky milosrdenstva, najmä almužna. - Obidvaja štácioví svätí sú príkladom obetavej lásky k bližnému a hlavne almužníctva. Aj lekcia a evanjelium povzbudzujú nás k tomu.
- Dňa 25.02.2023Kategórie: Proprium de tempore, De tempore quadragesimaliPo noci veľkopôstného pokánia svitne ráno radostného stretnutia so vzkrieseným Spasiteľom. Omša poukazuje na to, že pôvodne bola vigíliou pred prvou nedeľou pôstnou. Omša sa slávila na úsvite v nedeľu. Symbolika tmy a svetla sa tu krásne uplatňuje a príchod Spasiteľa s východom slnka už naznačuje jeho budúce vzkriesenie a naše stretnutie s ním (evanj.).
- Dňa 27.02.2023Kategórie: Proprium de tempore, De tempore quadragesimaliKristus, náš Pastier a Osloboditeľ z okov hriechu. - U sv. Petra sa cítime ako ovečky, ktoré Spasiteľ vedie na dobrú pastvu (lekc.). Dáme sa ním viesť, a preto pri poslednom súde spozná nás ako svoje stádo, oddelí od hriešnikov (baranov) a vovedie do večného ovčinca (evanj.). V poslednej orácii (nad ľudom) prosíme o oslobodenie z okov hriechov (porovn. štáciu).
- Dňa 28.02.2023Kategórie: Proprium de tempore, De tempore quadragesimaliV huku tohto sveta putujeme v ústrety Krístovi. Procesia veriacich viedla z chrámu sv. Mikuláša „vo väzení“ do chrámu sv. Anastázie, ktorý založila pravdepodobne Anastázia, nevlastná sestra cisára Konštantína. Pred chrámom sa schádzaly mnohé cesty a na námestí pred ním bol trh, kde sa čulo kupčilo. Pri spomienke na cesty tohto sveta veriaci si uvedomovali cesty Božie, vedúce do blaženej večnosti (lekc.), a z chrámu svojho srdca vyhnali všetok huk svetáckych myšlienok (evanj.) najmä pri sv. omši, keď sa pripravovali na stretnutie s Kristom.
Zobrazených 20 z celkového počtu 1816 udalostí
Načítať viac1816101eventscd24a309b19f0478e5bebb56d23f3d18