- Dňa 21.11.2024Kategórie: Proprium de sanctis, NovemberPredstav nás Bohu v nebeskom chráme (or.). - Podľa zbožného podania blahoslavenú Pannu zaviedli rodičia ešte v útlom veku do jeruzalemského chrámu a obetovali službe chrámovej. Tam ju vychovávali v sbore Bohu zasvätených panien. Je to sviatok východného pôvodu. Na Východe ho slávili od 8. stor., na Západe od 11. stor. Pre celú Cirkev ho zaviedol Sixtus IV. r. 1585.
- Dňa 22.11.2024Kategórie: Proprium de sanctis, NovemberNevesta Kristova spieva svojmu Ženíchovi. - Kresťanská panna z poprednej rímskej rodiny. Svojho pohanského ženícha Valeriána a jeho brata Tiburcia získala Kristovi, ktorí spolu s ňou obsiahli palmu mučeníctva okolo r. 330 za Alexandra Severa. V Ríme požívala veľkú úctu, jej meno sa dostalo aj do omšového kánona (Nobis quoque). Pôvodne ju pochovali v Kalistových katakombách v tzv. kaplnke sv. Cecílie. Teraz leží vo vlastnom chráme za Tiberom. R. 1599 otvorili jej hrob a telo našli neporušené. Sochár Maderna vykresal z mramora vernú kópiu jej ležiaceho tela.
- Dňa 23.11.2024Kategórie: Proprium de sanctis, NovemberVidel Baránka ako prameň milosti. - Získal ho sv. Pavol apoštol zo židovstva. Ako tretí nástupca sv. Petra spravoval Cirkev v rokoch 90-101. Traján ho poslal do vyhnanstva na polostrov Krym. Tu opatroval vyhnaných kresťanov, ktorí s ním pracovali v mramorových baniach. Pre túto apoštolskú činnosť ho dal cisár s kotvou na krku zhodiť do mora. Jeho relikvie našli naši slovanskí apoštolovia sv. Cyril a Metod a priniesli ich do Ríma. Patrí medzi apoštolských Otcov, lebo napísal jeden apoštolský list Korinťanom. Jeho meno pojali do omšového kánonu (Communicantes). V jeho bazilike, v ktorej sú uložené i jeho pozostatky, bol pochovaný sv. Cyril r. 869. V bazilike sv. Klimenta slávi Cirkev štáciu v pondelok 2. týždňa Veľkého pôstu.
- Dňa 24.11.2024Druhý príchod Kristov. - Cirkev končí veľkú drámu vykúpenia. Kristus, ktorý mlčal pred sudcami tohto sveta a mlčí aj dnes, keď ho svet súdi, ozve sa pri poslednom súde. Kresťania prvých storočí často mysleli na blaženú chvíľu druhého príchodu Kristovho (parúzia), boli naň vždy pripravení a v ich modlitbách často sa ozýval výkrik: „Maranatha“ (Náš Pane, príď!). Myšlienka parúzie stupňovala sa vo vigíliách, najmä veľkonočnej. Z veľkonočnej vigílie túžba po príchode Pánovom prešla aj na nedeľu, ktorá obsiahla meno posledného dňa („deň Pánov“ -dies Dominica). V dnešnej liturgii teda prežívame druhý príchod Spasiteľov. Posledný deň znamená skončenie zemského putovania a bojov Cirkvi (intr.). Pravý kresťanský život je cestou, ktorí vedie do blaženej večnosti (lekcia). Skaza Jeruzalema predobrazuje posledný súd, keď nepriatelia Kristovi, ktorých obrazom boli neverní Židia, musia uznať Kristovo kráľovstvo. No kresťania očakávajú svojho Spasiteľa s radostnou nádejou (evanj.). V tejto nádeji voláme po vyslobodení (ofert.), prežívame Kristovu prítomnosť a požívame jeho hostinu, na ktorú nás vovedie po poslednom súde (kom.).
- ➂ Sv. Jána z Kríža, vyznávača a učiteľa Cirkvi. S. Ioannis a Cruce, confessoris et ecclesiæ doctorisDňa 24.11.2024Kategórie: Proprium de sanctis, NovemberVyznamenaný mystickými darmi. - Kňaz rehole karmelitánskej. Obdarený milosťou prísneho pokánia založil spolu so sv. Teréziou reformovanú rehoľu bosých karmelitánov. Boh ho navštívil mnohými krížami: prenasledovaním od najbližších, telesnými i duševnými bolesťami. On sa však tým užšie spojil s Bohom a práve kríže sa mu stali prameňom najhlbších mystických zážitkov, takže dozrel v ňom veľký učiteľ mystiky. Umrel dňa 14. dec. 1591 v Oviedo v Španielsku. Pochovaný je v Segovii (Španielsko). R. 1926 Pius XI. ho povýšil na hodnosť učiteľa Cirkvi.
- Dňa 25.11.2024Kategórie: Proprium de sanctis, NovemberChceme dôjsť na vrch, ktorým je Kristus (or.). - Nadaná a vzdelaná alexandrínska panna, osvietená Duchom Svätým, presvedčila najmúdrejších pohanských filozofov o pravde kresťanskej; odsúdená bola na smrť kolesom. Keď sa však koleso zlomilo, bola sťatá asi r. 305. Anjeli preniesli jej telo na vrch Sinai (or.), kde spočíva v kláštore, jej zasvätenom. Jej život a smrť sú svedectvom za Krista. - Bez strachu pred mocnými tohto sveta (intr.), pevne dôverujúc v pomoc Božiu (lekáa), kračala v ústrety Kristovi (evanj.), ktorý vďačne prijal obetu jej čistého života (ofert.); s ním zvíťazila nad nepriateľmi (kom.). Je verným obrazom Cirkvi Kristovej a vzorom každému kresťanovi. Svätý Augustín povedal: “Miluj vedu, ale ešte viac cnosť.» Túto radu sv. učiteľa cirkevného plnila dávno pred ním skvele sv. Katarína, ktorej blahoslavenú pamiatku svätá cirkev dnes oslavuje a ktorú Gréci nazývajú p o vždy čistou.
- Dňa 26.11.2024Kategórie: Proprium de sanctis, November„Som, čo bol tento (mŕtvy), čo je on, ja budem“. - Pri pohľade na rozkladajúcu sa mŕtvolu svojho pokrvného natoľko ho ovládla myšlienka pominuteľnosti, že opustil svet a utiahol sa do samoty (or.). So spoločníkmi rovnakého smýšľania žil podľa pravidiel sv. Benedikta a založil odvetvie benediktínskej rehole, tzv. silvestriánov. Umrel r. 1267 vo Fabríáne (Taliansko). Pochovaný je v prvom kláštore rehole na Monte Fano.
- Dňa 29.11.2024Kategórie: Proprium de sanctis, NovemberSv. Saturnínus, na ktorého si vo sv. omši spomíname, zomrel mučeníckou smrťou ako starec v Ríme koncom 3. storočia; tam je aj pochovaný.
- Dňa 02.12.2024Kategórie: Proprium de sanctis, DecemberPotomok rodiny mučeníckej. - Všetci členovia jej rodiny zomreli mučeníckou smrťou. Ani ju nemohla zviesť k odpadlíctvu hriešna žena, ktorej ju odovzdali do opatery. Za panovania Juliána Odpadlíka zbičovali ju na smrť (363). Pápež Simplicius vystavil o sto rokov neskôr nad jej rodinným domom kostol, v ktorom podnes odpočívajú jej pozostatky.
- Dňa 03.12.2024Kategórie: Proprium de sanctis, DecemberAdventný kazateľ pohanov. - Patril medzi prvých spoločníkov sv. Ignáca z Loyoly. Z poverenia sv. zakladateľa podobral sa na veľké dielo hlásať evanjelium národom Indie a Japonska a vykonával ho duchom pravého apoštola. Zomrel na ostrove Sancian pri južnom pobreží Číny r. 1552. Hrob má v meste Goa (India). Omša ho oslavuje ako horlivého pracovníka pri šírení kráľovstva Božieho.
- Dňa 04.12.2024Kategórie: Proprium de sanctis, DecemberZvestovateľ prichádzajúceho Kráľa. - Sixtus III. vymenoval ho za biskupa Ravenny na žiadosť sv. Petra, ktorý sa zjavil pápežovi vo sne (orácia). Z jeho kázni nám ostalo 170, ktoré dostatočne odôvodňujú jeho prímeno ako „Zlatovravného“. Zomrel okolo r. 450. Jeho hrob je v Imole (Taliansko).
- Dňa 06.12.2024Kategórie: Proprium de sanctis, DecemberVeselý darca. - Pochádzal z Patary (Lýcia) a bol biskupom v Mýre. Požíval veľkú úctu pre mnohé zázraky (orácia) a štedrosť. Patril k najväčším postavám biskupov 4. storočia a ako taký zúčastnil sa aj na sneme nicejskom (335). Umrel okolo r. 350. Jeho úcta je na Východe všade veľmi rozšírená. Je patrónom východnej Cirkvi. Omša líči obraz sv. Mikuláša ako vznešeného veľkňaza a verného správcu Kristovej pokladnice, za ktorú čnosť Spasiteľ odmenil ho večnou slávou. Svätá cirkev ctí dnes blahoslavenú pamiatku slávneho svätého, ktorého meno známe je od mnohých storočí celému kresťanstvu; je to sv. Mikuláš, biskup z mesta Myry, v maloasijskej krajine Lycii ležiaceho.
- Dňa 07.12.2024Kategórie: Proprium de sanctis, DecemberUčiteľ sladkej výrečností. - Narodený okolo r. 340 v Trevíri. Ako prefekt mesta Milána a ešte katechumen r. 374 v dnešný deň bol prozreteľnostne vyvolený za biskupa. Vyznačoval sa učením a nepoddajnosťou. Jeho homílie tak zapôsobily na sv. Augustína, že sa dal pokrstiť. Jeho hymny prešly do liturgie. Odpočíva vo vlastnom chráme v Miláne.
- Dňa 11.12.2024Kategórie: Proprium de sanctis, December„Pas baránky moje!“ - Tento slávny pápež španielskeho pôvodu (panoval v r. 366-384) staral sa veľmi o posvätné katakomby, pohrebisko sv. mučeníkov, ktorých hroby ozdoboval vlastnými básňami, keďže bol básnikom a spevákom. Sv. Hieronyma poveril latinským prekladom Písma svätého (Vulgáta). Aj o liturgiu má veľké zásluhy. Jeho telo odpočíva v chráme, ktorý sám vybudoval, S. Laurentius in Damaso, v Ríme.
- Dňa 13.12.2024Kategórie: Proprium de sanctis, DecemberLucia nám svieti v adventnom šere. - Panna zo Syrakúz, ktorá pre svojho Božského ženícha pohrdla zemským ženíchom a podstúpila mučenícku smrť sťatím asi r. 304. Hrob má v Benátkach v benediktínskom kostole na ostrove San Giorgio. Meno Lucia znameni „svietiaca“. Sv. omša oslavuje jej panenstvo a vytrvalosť v mučení. Pri sv. omši sme jedno so sv. Luciou, s ňou sa aj my zasväcujeme Kristovi (lekcia) a nachádzame drahocennú perlu kráľovstva Kristovho (evanj.), za ktoré všetko obetujeme. Kristova nevesta. - Typ Kristovej nevesty, ktorý ovláda túto omšu, je obrazom Cirkvi, ale i duše kresťanskej. Nevesta Kristova miluje spravodlivosť a nenávidí hriech, jej život zaváňa príjemnou vôňou svätosti a čistoty (intr.). Zasnúbená je Kristovi (lekcia). Celý život jej uplynul v očakávaní príchodu Božského ženícha. Očakávala ho s kahančekom lásky v nepretržitom bdení, kým sa s ním nestretla v okamihu smrti; vtedy ju Kristus pojal na svoju nebeskú svadbu (evanj.). Vo sv. obete obetuje sa Cirkev spolu so sv. pannou a obetuje aj nás (ofert.). V okamihu premenenia i my zažívame blažené stretnutie s Kristom, ktorý nám dáva okúsiť sladkosť svojej nebeskej hostiny (kom.). V tejto omši sa duša naša cíti Kristovou nevestou a podľa príkladu sv. panny vžíva sa do najvnútornejšieho spojenia s Božským Ženíchom najmä pri sv. prijímaní.
- Dňa 16.12.2024Kategórie: Proprium de sanctis, DecemberTento veľký biskup a mučeník narodil sa v trieťom storočí zo vznešených a bohatých mešťanov rímskych na ostrove Sardinii. Roku 310 počas prenasledovania kresťanov uväznení boli horliví kresťanskí rodičia i s dietkami a odvedení boli do Ríma. Na ceste zomrel utýraný otec a bôľná matka, menom Restituta, usadila sa po svojom vypustení z väzenia v Ríme i s oboma dietkami, synom Eusebiom a dcérkou, i starala sa usilovne o ich dobré kresťanské vychovanie.
- Dňa 14.01.2025Kategórie: Proprium de sanctis, JanuárJeho slovo zaznelo v strede Cirkvi. - Pochádzal z Akvitánie, Francúzska. Ako biskup v Poitiers vyznačil sa bojom proti ariánom a teologickými spismi. Umrel r. 367. Jeho hrob je v Panne (Taliansko) v tamojšom dóme.
- Dňa 14.01.2025Kategórie: Proprium de sanctis, JanuárSv. Felix bol kňazom v svojom rodisku Nole (Kampánia, Taliansko). Za Décia viackrát trpel prenasledovanie a mučenie, z ktorého sa vyslobodil. Zomrel prirodzenou smrťou (asi r. 260), keď mnohých priviedol k pravej viere. Jeho telo leží vo vlastnom nádhernom chráme v Nole.
- Dňa 15.01.2025Kategórie: Proprium de sanctis, JanuárSamota rodí svätých. - Keď mal 16 rokov, prvý z kresťanov odišiel do egyptskej púšte v Thebais; požíval veľkú vážnosť a zomrel v dokonalej svätosti ako stotrinásťročný starec. Sv. Anton, pustovník, videl slávny vchod jeho duše do neba. On aj pochoval telo prvého pustovníka. Jeho hlavné relikvie sú v chráme sv. Petra a v chráme P. Márie na Kapitole v Ríme.
- Dňa 16.01.2025Kategórie: Proprium de sanctis, JanuárCirkev stojí na skale Petrovej. - V prijímaní padnutých kresťanov, ktorí zapreli svoju vieru, uplatňoval múdru umiernenosť, preto sektári donatisti tuho napádali sv. Marcela. Za tohto boja ho cisár Maxentius uväznil a poslal do vyhnanstva, kde r. 309 podľahol utrpeniu. Jeho telo pochovali v katakombách sv. Priscily, neskôr ho preniesli do vlastného chrámu v historickom centre Ríma.
Zobrazených 20 z celkového počtu 1408 udalostí
Načítať viac 1408 101 eventscd24a309b19f0478e5bebb56d23f3d18