Zrušiť filter
- Dňa 23.04.2019Kategórie: Vlastné omše v slovenských diecézach, Trnavská arcidiecéza. Archidioecesis Tyrnaviensis, Rožňavská diecéza. Dioecesis Rosnaviensis, Bratislavská arcidiecéza. Archidioecesis Bratislaviensis, Nitrianska diecéza. Dioecesis Nitriensis, Banskobystrická diecéza. Dioecesis Neosoliensis, Žilinská diecéza. Dioecesis Žilinensis, Spišská diecéza. Dioecesis Scepusiensis, Košická arcidiecéza. Archidioecesis Cassoviensis, JanuárStal sa vyhnancom pre Krista. - Druhý pražský biskup nútený bol dvakrát opustiť svoje biskupské sídlo pre nevďak vlastného, ešte v kresťanstve nezakotveného stáda. Načas sa uchýlil do benediktínskeho kláštora na Aventíne v Ríme, ale horlivosť za spásu duší vedie ho aj do iných krajín (Poľsko, Slovensko, Maďarsko). Svoj obetavý Život zavŕšil korunou mučeníckou medzi pohanskými Prusmi r. 997. Pochovaný je v Gniezne a v Prahe. V rímskej liturgii je známy svojím birmovným menom, ktoré mu dal sv. Adalbert, biskup magdeburský.
- Dňa 26.04.2019Kategórie: Proprium de sanctis, AprílCesta pápežov vedie stopami mučeníkov. - Sv. Klétus (Anaklétus) je druhým nástupcom sv. Petra (76-89), sv. Marcelín panoval v rokoch 296-304. Obidvaja skonali smrťou mučeníckou. Prvý odpočíva spolu so sv. Petrom, telo druhého uložili v katakombách sv. Priscilly.
- Dňa 03.05.2019Kategórie: Proprium de sanctis, MájToto sú traja mučeníci, ktorí boli pochovaní pri ceste Nomenthal. Všetko ostatné je nezaručené. Podľa menej spoľahlivej správy boli duchovní a Alexander bol podľa niektorých možno biskup. To by ľahšie vysvetľovalo skutočnosť, že ho niektorí životopisci považujú za pápeža Alexandra I. (109-119), ktorý mohol byť popravený a pochovaný na tom istom mieste. Svoju úlohu zohral aj ten istý pamätný deň, ale jeho smrť nastala o viac ako storočie skôr, ako uvádza martyrológia pri týchto mučeníkoch. Pápež Alexander I. patrí medzi mučeníkov, ktorí sú spomínaní v kánone po premenení (Nobis quoque). Legenda uvádza Eventiusa a Theodula, ktorí zomreli okolo r. 117, ako Alexandrových pomocníkov, ktorí boli prinajmenšom diakonmi. Ďalej živo opisuje mučeníctvo za vieru. Hovorí sa, že starcov Eventa a Alexandra hodili pred Teodulom do rozpálenej pece, aby ich trápenie oslabilo jeho vieru, ale on k nim prišiel a žiar pece im neuškodil. Aurelián preto prikázal sťať Evencia a Teodula a Alexandra prebodnúť, pričom začal s prebodávaním jeho končatín. Svätý Juvenal je uctievaný ako prvý biskup z Narni v Umbrii. Zomrel v r. 376.
- Dňa 07.05.2019Kategórie: Proprium de sanctis, MájMŕtvy svedčil za neho. - Krakovský kňaz, kanonik a od r. 1072 tamojší biskup. S apoštolskou priamosťou karhal nemravného a násilného kráľa Boleslava II., ktorý ho 8. mája 1079 vo sviatok Zjavenia sv. Michala archanjela dosekal mečom, keď práve celebroval v kaplnke sv. Michala v Krakove.
- Dňa 12.05.2019Kategórie: Proprium de sanctis, MájSvojim vyznaním oslávili Krista. - Sv. Flávia Domitila, príbuzná cisára Domiciána, podstúpila mučenícku smrť za vieru a za panenstvo okolo r. 98. - Sv. Nereus a Achileus, pretoriánski vojaci a údajne sluhovia Domitily, boli sťatí v Taracíne v spojitosti so sv. Domitilou. - Sv. Pankrác, popredný Frýg, ako štrnásťročný chlapec krvou spečatil vernosť ku Kristovi v Ríme za Diokleciána asi v r. 304. Jeho kostol na starom cintoríne Oktavily pri Aureliánskej ceste (na Janikule za Tiberom, von z mesta za starými rímskymi hradbami) vypína sa nad jeho niekdajším hrobom. V ňom slávi liturgia štáciu na Bielu nedeľu. Žiaľ, relikvie mladého mučeníka, ktorého starí kresťania vzývali ako patróna vernosti prísahy, od roku 1789 nejestvujú.
- Dňa 14.05.2019Kategórie: Proprium de sanctis, MájVďačný bol za dar mučeníctva. - Najprv viedol roztopašný život, ale povzbudený príkladom mučeníkov obrátil sa a podstúpil aj mučenícku smrť v Tarze okolo r. 306. Pri mučení stále opakoval slová vďaky Kristovi. Pochovaný je v Ríme v kostole sv. Alexia.
- Dňa 16.05.2019Kategórie: Vlastné omše v slovenských diecézach, Trnavská arcidiecéza. Archidioecesis Tyrnaviensis, Rožňavská diecéza. Dioecesis Rosnaviensis, Bratislavská arcidiecéza. Archidioecesis Bratislaviensis, Nitrianska diecéza. Dioecesis Nitriensis, Banskobystrická diecéza. Dioecesis Neosoliensis, Žilinská diecéza. Dioecesis Žilinensis, Spišská diecéza. Dioecesis Scepusiensis, Košická arcidiecéza. Archidioecesis CassoviensisMučeník spovedného tajomstva. - Pochádzal z českého Pomuku. Bol vyšehradským kanonikom a generálnym vikárom pražského arcibiskupa Jána z Jenštejna. Ako spovedník kráľovnej stal sa obeťou spovedného tajomstva a boja za práva Cirkvi voči českému kráľovi Václavovi IV., na ktorého rozkaz hodili ho do Vltavy 20. marca 1393. Po dlhom uctievaní, ako mučeník bol kanonizovaný roku 1729. Pochovaný je v dóme sv. Víta v Prahe na Hradčanoch. Jeho úcta u nás je veľmi rozšírená; je patrónom rožňavského biskupstva a spišského seminára. Omša o sv. Jánovi Nepomuckom prízvukuje jeho mlčanlivosť (intr., ofert., kom.) a pevnosť charakteru (evanj.).
- Dňa 18.05.2019Kategórie: Proprium de sanctis, MájAj ja zvládnem to, čo zvládol Venancius. - Ako pätnásťročného mladíka sťali ho okolo r. 250 pre svedectvo o Kristovi v meste Kameríno v strednom Taliansku. Tu, vo vlastnom kostole, uctievajú jeho pozostatky.
- Dňa 26.05.2019Kategórie: Proprium de sanctis, MájSv. Eleutéra, pápeža (175-189), Cirkev pripočítala k mučeníkom, hoci neumrel násilnou smrťou. Korunu mučenícku získal pre mnohé príkoria, ktoré vy-plňovaly jeho život.
- Dňa 27.05.2019Kategórie: Proprium de sanctis, MájPápež Ján I. pochádzal z Toskánska. Pôsobil ako diakon v Ríme. Za pápeža ho zvolili v roku 523. Ťažisko Rímskej ríše sa v tom čase prenieslo zo Západu na Východ do Carihradu. V Carihrade sa pápež zdržal od Vianoc roku 525 do Veľkej noci roku 526. Počas bohoslužieb na Veľkú noc slávnostne korunoval cisára Justína I. v chráme Hagia Sofia. Odvolanie ediktu proti ariánom, tak ako to chcel Teodorich, sa mu však získať od Justína nepodarilo, a preto ho dal Teodorich po príchode do Raveny uväzniť. Po krátkom čase vo väzení zomrel 18. mája 526 na následky hladu a útrap. Veriaci ľud si pápeža začal hneď uctievať ako mučeníka. O štyri roky jeho pozostatky preniesli z Ravenny do Ríma, kde ich pochovali v predsieni chrámu sv. Petra. Kráľ Teodorich zomrel toho istého roku na osýpky. Ľudia v tom videli Boží zásah. Pre krátkosť svojho pontifikátu Ján nestihol toho veľa urobiť. Zaslúžil sa však o nové počítanie historických udalostí podľa roku Kristovho narodenia. Rok narodenia Krista vyrátal učený mních Dionýz Malý (Exiguus). Neskôr sa však zistilo, že sa pomýlil o štyri až sedem rokov.
- Dňa 30.05.2019Kategórie: Proprium de sanctis, MájKristus ho ustanovil nad národy a nad kráľovstvá. - Panoval 269-274, zakúsil mnohé utrpenia, ale nezomrel smrťou mučeníka. Cirkev mu však právom priznala korunu mučenícku.
- Dňa 02.06.2019Kategórie: Proprium de sanctis, JúnTerajšie utrpenia nie sú rovné večnej sláve. - Sv. Marcelín, rímsky kňaz, vytrpel mučeníctvo spolu so sv. Petrom exorcistom asi r. 303. Obidvaja sú pojatí do omšového kánonu (po konsekrácii). Majú aj vlastný štáciový chrám (v sobotu druhého týždňa vo Veľkom pôste). Ich telá pôvodne boly uložené v krypte sv. Tiburcia v Ríme; telo sv. Marcelína teraz je uložené v benediktínskom opátstve Seligenstadt pri Mohuči. - Sv. Erazmus, biskup v Kampánii (Taliansko), po pretrpení viacnásobného mučenia ostal nažive. Odpočíva v Gaéte (Taliansko) a patrí k štrnástim sv. pomocníkom.
- Dňa 05.06.2019Kategórie: Proprium de sanctis, JúnApoštol Nemcov. - Ako benediktínsky mních, pôvodom Angličan, podujal sa na apoštolskú prácu obrátiť nemecké kmene. R. 722 Gregor III. vysvätil ho za biskupa a r. 732 ako arcibiskupa a pápežského legáta vyslal do Nemecka. Tu pracoval neúnavne: hlásal evanjelium, naprával mravy, organizoval kňazstvo, zakladal kláštory. Na konci života ešte raz sa vybral k zatvrdnutým Frízom, aby ich obrátil; lenže oni ho s päťdesiatimi spoločníkmi zavraždili r. 754 pri Dokkume. Pochovaný je v krypte dómu vo Fulde. Biskupský sbor Nemecka schádzava sa pri jeho hrobe na ročné konferencie. Omša prisľubuje milosť sjednotenia vo viere (intr.), zvelebuje zásluhy svätého (lekcia), pripomína jeho čnosti a obete (evanj.), ďakuje za pomoc (ofert.) a za víťazstvo, ktoré dosiahol milosťou Božou (kom.).
- Dňa 09.06.2019Kategórie: Proprium de sanctis, JúnBratská láska do smrti. - Pôvodom boli Rimania; za Diokleciána okolo roku 303 pretrpeli mučeníctvo v Ríme pri nomentánskej ceste. Pochovaní boli najprv v Mentane (Taliansko), potom ich ostatky preniesli do kostola sv. Štefana na Caeliu v Ríme.
- Dňa 12.06.2019Kategórie: Proprium de sanctis, JúnSv. Bazilides a spoločníci, vojaci, umreli za Krista mečom kata asi r. 303.
- Dňa 15.06.2019Kategórie: Proprium de sanctis, JúnPoníženosť je základom všetkých čností. - Víta, syna popredného pohana na Sicílii, kresťansky vychoval a pokrstil jeho učiteľ Modestus s manželkou Krescenciou, pestúnkou Vítovou. Všetci traja zomreli spolu za Krista asi r. 305. Pochovaní boli pôvodne v Ríme. Relikvie sv. Víta dostaly sa na rozličné miesta. Jeho rameno priniesol sv. Václav do Prahy, kde postavili na jeho česť chrám sv. Víta. Karol IV. získal celé jeho telo. Sv. Vít je jeden zo štrnástich sv. pomocníkov. Vzývajú ho proti ohňu a blesku.
- Dňa 18.06.2019Kategórie: Proprium de sanctis, JúnSv. Markus a Marceliánus, bratia a diakoni, boli umučení za Diokleciána asi v r. 304. Pochovaní boli najprv v Kalistových katakombách, od 9. storočia ich telá sú uložené v chráme sv. Kozmu a Damiána v Ríme.
- Dňa 19.06.2019Kategórie: Proprium de sanctis, JúnSv. Gerváz a Protáz, synovia sv. Vitála (sviatok 4. nov.) a sv. Valérie. Umučení boli v Miláne okolo r. 170. Sv. Ambróz na vlastnú žiadosť bol pochovaný k týmto sv. mučeníkom. Ich relikvie boly znova objavené r. 1864.
- Dňa 20.06.2019Kategórie: Proprium de sanctis, JúnObsiahol nevädnúci veniec slávy. - Ako skalopevný kormidelník Cirkvi (535-540) nechcel potvrdiť monofyzitského patriarchu Antima, preto na rozkaz cisárovnej Theodóry jej vodca Belizár vyhnal ho najprv do Malej Ázie, potom na ostrov Palmáriu (scv. Talian.). Tu zomrel a tu bol aj pochovaný r. 540.
- Dňa 26.06.2019Kategórie: Proprium de sanctis, JúnDve olivy, dva žiariace svietniky pred Bohom. - Podľa podania boli rodnými bratmi a úradníkmi Konštantíny, dcéry Konštantína Veľkého. Ako kresťania zdráhali sa slúžiť cisárovi Juliánovi Odpadlíkovi. Bezbožný cisár ich dal usmrtiť r. 362 v Ríme. Pred smrťou všetok svoj majetok rozdelili chudobným. Ich dom kresťania premenili na chrám, ktorý jestvuje v Ríme podnes, v ňom je aj teraz ich hrob. V starých časoch požívali svätí bratia veľkú úctu, čoho znakom je ich zaradenie do litánií všetkých svätých a do omšového kánona pred premenením (Communicantes). V ich chráme slávime štáciu v piatok po Popolcovej strede. Omšové texty zdôrazňujú ich činnú lásku k blížnemu (lekcia), bratskú súdržnosť (grad.) a mučenícku priamosť (evanj.).
Zobrazených 20 z celkového počtu 913 udalostí
Načítať viac 913 210 events7fe9c967cf95487bee1744e77d69e359