- Dňa 05.02.2025Kategórie: Proprium de sanctis, FebruárNaša duša má byť Agatou (dobrou). - Po sviatku sv. Cecílie v novembri, sv. Lucie (svetlá) v decembri a sv. Agnesy (Čistá) v januári nasleduje vo febru-ári deň sv. Agáty (dobrá). Sv. panna a mučenica bola najvyšším ideálom svätosti u prvotných kresťanov. Preto aj omšový kánon obsahuje ich mená. I sv. Agata pretrpela za Krista vyberané muky. Zmučenú uzdravil sv. Peter apoštol. Po nových utrpeniach zomrela v žalári v Katánii (na Sicílii) okolo roku 350. Jej závoj zachránil Katáncov od nebezpečenstva lávy, a preto ju aj dnes vzývajú ako ochrankyňu pred požiarom. Jej hrobom honosí sa dóm v Katánii. Sv. omša prezrádza radosť Cirkvi (intr.) nad stálosťou telesne slabej panny (lekcia). Pán sobral si svoju nevestu na nebeskú svadbu (evanj.).
- Dňa 06.02.2025Kategórie: Proprium de sanctis, FebruárŽime nábožne a spravodlivo. - Bol učeníkom sv. Pavla, svojho majstra sprevádzal na rozličných cestách. Konečne ho apoštol ustanovil biskupom na ostrove Kréte. Tento úrad Titus verne vykonával až do svojej smrti na konci prvého storočia. Jeho hrob je v jeho biskupskom sídle, Gostyne na Kréte.
- Dňa 06.02.2025Kategórie: Proprium de sanctis, FebruárSv. Dorota odoprela obetovať pohanským bohom, a preto ju sťali okolo roku 311. Jej relikvie uctievajú v Ríme v kostole, ktorý je jej zasvätený (za Tiberom).
- Dňa 07.02.2025Kategórie: Proprium de sanctis, FebruárRadostné pokánie. - Pochádzal z Raveny. Ako mladík utiahol sa do samoty a konal prísne pokánie. Jeho pokánie vyznačovalo sa duchovnou radosťou. S niekoľko mladíkmi, ktorí ho vyhľadali, žil za istý čas podľa rehole sv. Benedikta. Neskôr založil prísnu pustovnícku rehoľu kamaldulov, ktorá sa podobá reholi kartuziánskej. Jeho hrob uctievajú v kláštore sv. Blažeja vo Fabriáne (pri Ancone v Taliansku).
- Dňa 08.02.2025Kategórie: Proprium de temporeAk na sobotu - okrem Veľkého pôstu - pripadne sviatok jednoduchý alebo obyčajná féria, Cirkev takúto sobotu venuje úcte Panny Márie. Tieto sobotné omše majú vlastné formuláre podľa jednotlivých období roka. Možno ich použiť, každú vo svojom období, ako súkromné votívne omše v iné dni, ak rubriky dovoľujú slúženie takých omší.
- Dňa 08.02.2025Kategórie: Proprium de sanctis, FebruárSloboda tela i duše. - Pochádzal zo šľachtickej rodiny vo Francúzsku. Po istom videní založil spolu so sv. Félixom z Valois (sviatok 20. nov.) rehoľu najsv. Trojice (trinitárov) na vykupovanie zajatých kresťanov. Zomrel 17. dec. 1213. Pochovaný je v Madride.
- Dňa 09.02.2025Kategórie: Proprium de sanctis, FebruárObranca Materstva Božieho. - Ako biskup alexandrinský na sneme efezskom roku 431 horlivo obraňoval náuku o Materstve Božom proti nestoriánom. Zomrel roku 444 v Alexandrii.
- Dňa 09.02.2025Kategórie: Proprium de sanctis, FebruárSv. Apolónii za prenasledovania Décia v Alexandrii vytĺkli zuby. Dokonala okolo roku 250 upálením na hranici.
- Dňa 09.02.2025Kristus je naším Sudcom, - pripravujeme sa na stretnutie s ním. - Kristovi Kráľovi prislúcha aj najvyššia moc sudcovská. Ako Vykupiteľ sveta dostal od Otca všetku moc na nebi i na zemi. Otec nebude súdiť ľudstvo, túto moc dal svojmu Synovi. Ako jednotlivci stretneme sa s ním pri smrti, ako celé ľudstvo na konci sveta. Odpúšťajme, aby aj Kristus nám odpustil (lekc.). Na tomto svete v ríši Kristovej spolunažívajú dobrí aj zlí (pšenica a kúkoľ): lež príde čas, že budú oddelení a odnesú si odmenu, alebo trest (evanj.). Vo sv. omši často sa stretávame s Kristom, naším budúcim Sudcom. Najmä dnes liturgia venuje sv. obetu a obetnú hostinu nášmu stretnutiu s Kristom Sudcom, aby sme žili stále v myšlienke na súd a aby sa naše posledné vyúčtovanie pred Kristom skončilo šťastlivo.
- Dňa 10.02.2025Kategórie: Proprium de sanctis, FebruárJej duša podobala sa holubici. - Bola sestrou sv. Benedikta a blízko Monte Cassina viedla kláštor panien, zasvätených Bohu. Sv. Benedikt vo chvíli smrti videl jej dušu, ako odchádza do neba ako biela holubica. Zomrela okolo roku 547. Pochovaná je so sv. Benediktom v bazilike na Monte Cassino. Kristova nevesta. - Typ Kristovej nevesty, ktorý ovláda túto omšu, je obrazom Cirkvi, ale i duše kresťanskej. Nevesta Kristova miluje spravodlivosť a nenávidí hriech, jej život zaváňa príjemnou vôňou svätosti a čistoty (intr.). Zasnúbená je Kristovi (lekcia). Celý život jej uplynul v očakávaní príchodu Božského ženícha. Očakávala ho s kahančekom lásky v nepretržitom bdení, kým sa s ním nestretla v okamihu smrti; vtedy ju Kristus pojal na svoju nebeskú svadbu (evanj.). Vo sv. obete obetuje sa Cirkev spolu so sv. pannou a obetuje aj nás (ofert.). V okamihu premenenia i my zažívame blažené stretnutie s Kristom, ktorý nám dáva okúsiť sladkosť svojej nebeskej hostiny (kom.). V tejto omši sa duša naša cíti Kristovou nevestou a podľa príkladu sv. panny vžíva sa do najvnútornejšieho spojenia s Božským Ženíchom najmä pri sv. prijímaní.
- Dňa 11.02.2025Kategórie: Proprium de sanctis, FebruárŽena, oblečená do slnka a s mesiacom pod nohami. - Je to sviatok lurdskej Panny Márie, ustanovený na pamiatku jej prvého zjavenia dňa 11. febr. 1858. Pius X. ho predpísal pre celú Cirkev (roku 1907). Sv. omša oslavuje Nepoškvrnenú Pannu ako „sväté mesto“ (intr.), ako ženu, oblečenú do slnka a ožiarenú hviezdami (lekc.). Ako Matku pozdravuje ju slovami anjela (ev. ofert.).
- Dňa 12.02.2025Kategórie: Proprium de sanctis, FebruárBratský život v Kristovi. - Sú to občania mesta Florencie, ktorí si vytýčili kajúcny život a prežívanie bolestí Matky Božej. Z detských úst dostalo sa im názvu „Sluhovia Máriini“. Materský kláštor založili na vrchu Senario (Taliansko). Tu skončili život v 13. storočí a tu sú aj pochovaní. Sv. omša vychvaľuje ich obetavý kajúci život (evanj.,ofert.); ich príklad bude svietiť budúcim pokoleniam (lekc.).
- Dňa 14.02.2025Kategórie: Proprium de sanctis, FebruárOzdobený mučeníckou korunou. - Bol rímskym kňazom, ktorý zomrel za Krista asi roku 269. Hrob má vo vlastnom kostole v Ríme.
- Dňa 15.02.2025Kategórie: Proprium de temporeAk na sobotu - okrem Veľkého pôstu - pripadne sviatok jednoduchý alebo obyčajná féria, Cirkev takúto sobotu venuje úcte Panny Márie. Tieto sobotné omše majú vlastné formuláre podľa jednotlivých období roka. Možno ich použiť, každú vo svojom období, ako súkromné votívne omše v iné dni, ak rubriky dovoľujú slúženie takých omší.
- Dňa 15.02.2025Kategórie: Proprium de sanctis, FebruárVerná láska ku Kristovi. - Sv. bratia horlili za rozširovanie Kristovej viery, preto boli sťatí okolo roku 120 v Brescii v sever. Taliansku, kde je aj ich hrob.
- Dňa 16.02.2025Kategórie: Proprium de tempore, De tempore SeptuagesimæS pomocou Kristovou začíname svoj duchovný boj. (Vzorom je sv. Vavrinec.) - Prarodičia zhrešili v raji; od tých čias ľudstvo znáša následky tohto úpadku (čítania 1. nokturnu cez týždeň). Celý náš život je zaplnený bojom proti nepriateľom duše. Začína sa príprava na Veľkú noc. Kristus sa pripravoval na svoje víťazstvo bojom proti nepriateľom Božím. Tento jeho boj nám sprítomňuje liturgia, počnúc dnešnou nedeľou po Veľkú noc. Zapájame sa do tohto boja tak, že si staneme k bojujúcemu Spasiteľovi a budeme robiť to, čo on. Sv. Vavrinec, v ktorého chráme sme shromaždení, bol horlivým spolubojovníkom Ježiša Krista. Pálili ho na rošte, ale vytrval a zvíťazil (intr.). Náš svätý bol aj patrónom katechumenov, ktorí dnes začali bližšiu prípravu na prijatie sv. krstu vo veľkonočnú nedeľu. Náš život podobá sa zápasu na aréne a kto žije životom zdržanlivým, obsiahne vavrín víťazstva (Vavrinec: vavrínom ovenčený; - lekc.). Božský Hospodár (Kristus) volá nás do svojej vinice, kde máme pracovať celý život a znášať ťarchu dňa a horúčavy (evanj.). S radosťou sa pripravujeme na príchod Spasiteľa (ofert.), ktorý nás povoláva za spolupracovníkov a spolubojovníkov. Posilnení a osvietení sv. prijímaním, odchádzame do zápasu každodenného života. Keď v Ríme zaviedli dobu predpôstnu a sostavili omše troch nedieľ (Septuagézimy, Sexagézimy a Kvinkvagézimy), večné mesto prežívalo ťažké časy. Zvonka ho obliehali Longobardi vo vnútri zúril hlad a mor. Veriaci to pokladali za Boží trest a mnohí očakávali koniec sveta. Pečať týchto ťažkých čias vidíme v orácii a omšových spevoch. Štáciový chrám sv. Vavrinca leží ďaleko za Rímom. Veriaci kráčali v kajúcej procesii a kým dosiahli baziliku, poriadne ustali. Bolo to tiež obrazom nášho zemského putovania a námah za dobytie nebeského kráľovstva. Od Septuagézimy po Veľkú noc na všetkých omšiach po graduáli vynecháva sa aleluja s veršom, jej miesto nahradzuje traktus.
- ㎝ Spomienka sv. Simeona, biskupa a mučeníka. Commemoratio s. Simeonis Faustini, episcopi et martyrisDňa 18.02.2025Kategórie: Proprium de sanctis, FebruárMučeník a príbuzný Pánov. - Jeden zo sedemdesiatich dvoch učeníkov, po smrti Jakubovej biskup jeruzalemský. Ako stodvadsaťročný starec zomrel za Krista asi roku 107.
- Dňa 22.02.2025Kategórie: Proprium de temporeAk na sobotu - okrem Veľkého pôstu - pripadne sviatok jednoduchý alebo obyčajná féria, Cirkev takúto sobotu venuje úcte Panny Márie. Tieto sobotné omše majú vlastné formuláre podľa jednotlivých období roka. Možno ich použiť, každú vo svojom období, ako súkromné votívne omše v iné dni, ak rubriky dovoľujú slúženie takých omší.
- Dňa 22.02.2025Kategórie: Proprium de sanctis, FebruárObetujeme Bohu, že sme dietkami rímskej Cirkvi. - Sviatok je spojením sviatku stolice sv. Petra v Ríme a v Antiochii. Sv. Petrovi patrí chvála na stolici starších. - Sv. Peter sa pred konečným osadením sa v Ríme za sedem rokov spravoval cirkev v Antiochii. Potom, keď sa sv. apoštolovia na cestu vydali, aby dľa rozkazu Pána a majstra svojho Ježiša Krista ohlašovali sv. evangelium po celom svete, pripadla sv. Petrovi úloha: v hlavnom meste sveta, v Ríme, rozžať svetlo kresťanskej viery, založiť tam sídlo svoje, jakožto najvyššieho biskupa v cirkvi a ztadiaľ ohlašovať učenie Spasiteľa po celom svete. Sviatok je prastarý, siaha až do roku 300. Slávime ním pamiatku toho, že sv. Peter boI aj rímskym biskupom, a teda hlavou celej Cirkvi. V 6. storočí slávili v tento deň v Galii odovzdanie moci kľúčov sv. Petrovi. V tom istom storočí začína sa aj sviatok antiochénskej stolice sv. Petra. Pavol IV. r. 1558 nariadil slávenie oboch sviatkov: rímskej stolice dňa 18. jan. a antiochénskej dňa 22. febr. Sv. omša oslavuje najvyššiu hodnosť hlavy Cirkvi, jej právomoc prijatím kľúčov kráľovstva nebeského od Krista (evanj.). Pozostatky pápežskej stolice sv. Petra stály v 5. stor. v baptistériu sv. Petra, dnes sú uzavreté v nádhernom relikviári (od Berniniho) nad oltárom v apside chrámu sv. Petra.
- Dňa 23.02.2025Kategórie: Proprium de tempore, De tempore SeptuagesimæAj pri prekážkach pokračujeme v boji za kráľovstvo nebeské (vzorom je sv. Pavol). - Minulú nedeľu sme nastúpili do boja. Dnes nám liturgia podáva nové dôvody a prostriedky, aby sme v začatom boji trpezlivo a verne vytrvali. Poukazuje najmä na príklad sv. Pavla, učiteľa národov. Hneď na začiatku (intr.) počujeme zápasiaceho apoštola, v orácii sa dovolávame jeho podpory, v lekcii z jeho vlastných úst počúvame, koľko ťažkých bojov prebojoval za kráľovstvo Božie. Semeno Božieho kráľovstva prekonáva ťažkosti, ale keď sa dostane do dobrej pôdy, prináša hojný úžitok (evanj.). Máme prepracovať svoju dušu na úrodnú zem. Na obetovanie v duchu kráčame k oltáru, ako robievali voľakedy prví kresťania, aby sme odovzdali svoje dary. Táto cesta nám je obrazom životnej cesty k Bohu (ofert.). Takto prichádzame k oltáru aj pri sv. prijímaní a čerpáme z neho radosť a chuť do duchovného boja (kom.).
Zobrazených 20 z celkového počtu 3343 udalostí
Načítať viac 3343 101 events7d78c8fa90a5f0c3b27a811adfb611bc